Kasırga Nedir? Tropikal Kasırga Türkiye Kasırga ne zaman Türkiyeyi etkileyecek

Türkiyede ilk defa Kasırga – Kasırga geliyor – Tropical Medicane Kasırga

Türkiye ilk defa bir kasırga ile karşı karşıya kalacak Tropical Medicane kestane kasırgası büyük zararlara sebep olabilir.

Bazı noktalarda 150Km hıza çıkması bekleniyor. Kıyı kesimlerde etkisinin fazla olacağını bildiren Meteoroloji yetkilileri, insanların sokağa çıkmaması ve sığınaklarda yada güvenli olabilecekleri yerlere gitmesini önerdi.

Medicane kasırgası Rüzgar ve yağışlar ile beraber metrelerce yükseklikte dalga oluşturabilecek.

Kasırga bugün Orta Akdenizde oluşacak Alçak Basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve Tropik bir fırtınaya dönüşeceğini Meteoroloji yetkilileri tarafından aktarıldı.

İyon denizi üzerinden gelen kasırganın Pazar yada Pazartesi günü ülkemize ulaşması bekleniyor.

İyon denizi üzerindeki kasırga yönünü değiştirmez ise 30 Eylül Pazar günü Ege kıyılarında etkisini göstereceği belirtilmekte,

Türkiyedeki etkisi düşük seviyede gösterilmekte fakat kasırganın yön değiştirme ihtimali de olabilir diyen yetkililer, halkı uyardı.

Türkiyede Kasırga Bekleniyor
Tropikal kasırga

Ege kıyılarına ev sahipliği yapan Yunanistan ise en son yangın felaketi ile sarsılmıştı. Şimdi ise kasırganın şiddetini yaşayabilirler.

Şiddetli rüzgarlar Akdeniz ve Ege’de bot ve gemilere limanlara zarar vermesi bekleniyor.

Kasırga Kategorileri

Kasırga Kategorileri

Meteoroloji genel müdürlüğü yaptığı fırtına uyarısında ” zamanı gelince şiddeti ve etkileyeceği alan ile ilgili bilgi vereceklerini ” ilettiler.

Genellikle başka ülkelerde hatta sitemizden yaptığımız duyuru ve canlı yayınlar ile Florence Kasırgası hakkında bilgi vermiştik. Web sitemizden haberimizi okuyabilirsiniz.

Bu sefer yapılan son dakika haberleri ile halk tereddüt içinde kaldı.

Küresel tahmin sistemlerindeki modellemelere göre afet boyutunda hasar verebilir ve bu Türkiyeye adım adım yaklaşmaktadır şeklinde duyurular gelmekte.

Eğer İyon denizi üzerinden gelen alçak basınç etkisi yönünü değiştirmez ise Ege kıyılarına kadar ulaşacak ve Muğla, Aydın, İzmir, Çanakkale, Balıkesir kıyıları zarar görebilecek.

Kasırga istanbul’u da etkileyebilir

Ege bölgesini geçtikten sonra Marmara denizine ulaşması beklenen Alçak Basınç etkisi (Tropical Medicane) İstanbulu etkisi altına alabilir.

Henüz tarihinde böyle bir kasırga yok

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye henüz böyle bir kasırga ile karşılaşmadığını söyledi ve kasırganın rotasının adım adım netleştirilmesi açıkça bizi de tedirgin etmektedir şeklinde açıklama yaptı.

Beklenen yağış Metrekare başına 100Kg olacağı söylentiler arasında dolaşmakta ve Bazı yerlerde rüzgarın hızı 150Km’yi bulabileceği söyleniyor.

 

Ayrıca Kontrol Et

yapay-zekanin-yapabildikleri

Yapay Zekanın Yapabildikleri: Günümüzün Teknoloji Harikası

Günümüzün hızla ilerleyen teknoloji dünyasında, yapay zeka (YZ) giderek daha fazla önem kazanıyor. Yapay zeka, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir