Gezilecek yerler turgutreis
Turgutreis gezi rehberi

Muğla Turgutreis – Gezilecek yerler

Turgutreis Gezi Rehberi

Türkiye’de Muğla şehrinde yer alan Turgutreis, Bodrum ilçesinin gözde tatil yerlerinden biridir. Eski adı “Karatoprak” olan bölge, adını Osmanlı amirali Turgut Reis’ten alır. Bölgenin turizm potansiyeli geç keşfedilmiş günümüzde ise Bodrum’daki en büyük ikinci yerleşim yeri haline gelmiştir. 2003 yılında D-Marin’in açılmasıyla birlikte Turgutreis ününe ün katmıştır. Aynı zamanda 2005’ten beri D-Marin’de Uluslararası Klasik Müzik Festivali yapılıyor.

Turgutreis Gezilecek Yerler

D-Marin, Turgutreis’in yarımadanın en büyük marinası ve en gözde yerlerinden biridir. Turgutreis, uzun plajları ve plajlardan izlenebilecek gün batımı ile ünlüdür. Özellikle Günbatımı Plajı güneş batarken görülmeye değer bir manzara sunuyor. Yazın akşam vakitlerinde bu çevrede yürüyüş yapan çokça insan görmek mümkün.

Turgutreis’te her cumartesi büyük bir pazar kuruluyor. Bu pazarın özellikle el sanatları bölümü görülmeye değerdir. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de bölgedeki ziyaret noktalarında biridir. Ayrıca çevrede gidilebilecek birçok ada da bulunuyor. Turgutreis’in diğer bir sevilen noktası ise Sanatçılar Sokağı’dır. Burada fotoğraf çekilebilir ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Turgutreis su sporu yapmak isteyenler için de birçok fırsat sunuyor.

Turgutreis Nerede?

Turgutreis, Bodrum Yarımadasının batı kıyılarında bulunur ve konumu ona gün batımının en güzel görüldüğü yer ünvanını katar. Turgutreis Bodrum merkeze 18 km uzaklıkta, Akyarlar ile Gümüşlük beldeleri arasında yer alır. Bodrum’a otobüs aracılığıyla varıldığında otogardan şehir içi ulaşım araçları kullanılarak veya özel araçla Turgutreis’e ulaşılabilir. Milas Bodrum Havalimanı, Bodrum merkeze 35 km uzaklıkta yer alıyor ve Havaş aracılığıyla şehir merkezine varılabilir.

Turgutreis Ne Zaman Gidilmeli?

Turgutreis’te sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Dolayısıyla kış aylarında çoğunlukla beldeyi güneşli görmek mümkündür. Yıl boyunca ortalama su sıcaklığı 20°C’dir. Daha sakin bir deniz tatili tercih edenler için en ideal ay eylül ve ekim ayları olacaktır. Şehir temmuz ve ağustos aylarında son derece canlı ve kalabalıktır. Lakin turizm sezonunun canlı olduğu bu aylarda şehrin sunduğu imkanlar da daha fazla olacaktır.

Turgutreis Nerede Kalınır?

Tatil sezonunda Turgutreis’te konaklama için uygun yer bulmak son derece zor olabilmektedir. Bu nedenle erken rezervasyon size hem daha uygun fiyatlı bir tatil hem de daha çok seçenek sunacaktır. Turgutreis’te son yıllarda konaklama seçenekleri git gide artıyor. Otel, pansiyon, kiralık ev ve villalar gibi mimarisi ve manzarası ile etkileyici birçok seçenek bulunuyor.

Turgutreis Gece Hayatı

Turgutreis’te sahil kenarında birçok özgün, çeşitli restoran ve barlar bulunuyor. Fakat bu barlara merkezdekilere kıyasla daha sakin bir hava hakimdir. Bu nedenle tatillerinden hareketli bir gece hayatı bekleyenlerin diğer beldeleri tercih etmesi daha doğru olacaktır. D-Marin, Pitos Bungolov, Club Blue White ve Barcelona Cafe Bar Restaurant Turgutreis’tekieğlence mekanlarına örnek olarak verilebilir.

Ayrıca Kontrol Et

Çanakkale küçükkuyu gezi rehberi

Çanakkale küçükkuyu gezi rehberi

Küçükkuyu Gezi Rehberi Küçükkuyu Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı şirin küçük bir kasabadır. Ege deniziyle bütünleşen tarihi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir