Gürgen ağacından yapılan mobilyalar sağlam mı
Gürgen ağacı ve kullanım alanları

Mobilyalar hangi ağaçtan olmalı

Mobilya üretiminde fiyatı önemli oranda etkileyen birkaç unsurdan birisi ağaç seçimidir. Hatırlarsanız 1930’larda dişbudak ağacı ile üretilen sandıklar ve vitrinler vardı, bunlar o kadar sağlamdı ki günümüze kadar ulaşan güzel mobilya tipleridir.

İşçilikleri zor ve kullanım ömürleri oldukça uzundur.

Gürgen ağacıda bu mobilyaların arasında gelir. Sert lifli bir yapısı vardır. Kolay kolay böceklenme yapmaz işlemesi kolaydır. Türkiye ormanlarında bol miktarda ve her zaman bulunur.

Gürgen ağacından yapılan mobilyalar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gürgen ağacından yapılan mobilyalar oldukça sağlam ve işçilikleri diğer ağaç türlerine göre daha uygundur. Kolay işlenir ve kullanılan zımba ve çiviler sabitlenmek istediği yere kolayca uyum sağlar.

Gürgen ağacı bol lifli bir ağaçtır, ağaç yaş iken üretim yapıldığında üzerinde kullanılan çiviler gürgen ağacı kuruduğu zaman kemiksi bir yapı elde edilir.

Gürgen ağacı mobilya ve kerestecilerin aynı zamanda inşaat ustalarının en çok tercih ettiği ağaç türüdür. Gürgen ağacı torna işlerinde sıklıkla kullanılır aynı zamanda evlerin ahşap merdivenlerinde, parke yapımında sıklıkla gürgen ağacı tercih edilmektedir.

Mobilyanızı alırken gürgen ağacından yapılmış olması sizin sağlam ve parlak yüzeye sahip bir mobilya alacağınız anlamına gelir çünkü mobilyada vernik tutumu gürgen ağacından oldukça iyidir.

Aşağıdaki yazımızıda okuyabilirsiniz.

Mobilya türleri / Avangarde / Country / Modern / Retro / Chester nedir?

Ayrıca Kontrol Et

Dekoratif Halı modelleri

Dekoratif Halı Modelleri

Şüphesiz, bir evin olmazsa olmaz eşyalarından birisi de halıdır. Dekoratif olan halı modelleri Durum böyle …

2 Yorumlar

  1. Demekki dikkat etmemiz gereken seyler varmış

  2. Teşekkür ederim, çok açıklayıcı bir bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir