Kartalkaya tanıtımı
Kartalkaya ya gidenlerden görüşler

Kartalkaya gezi rehberi

Kartalkaya Gezi Rehberi

Kartalkaya kış turizm önde gelen kayak merkezlerinden biri konumundadır. Köroğlu Dağları’nın zirvesinde, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Kartalkaya nerede? Bolu il sınırları içerisindedir. Kartalkaya’da oteller 2000 metre yükseklikte bulunurken zirvenin yüksekliği ise 2200 metreyi bulmaktadır. Yıl içerisinde yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir bölgedir.

Kartalkaya -1

İstanbul ve Ankara’ya yakın olması sebebi ile de hafta sonları kayak severlerin akın ettiği bir yer haline gelmiştir. Uluslararası standartlara uygun olarak yapılmış pistleri, lüks ve konforlu otelleri sayesinde ülke turizmine önemli katkıları bulunmaktadır. Uludağ ile beraber ülkemizin en popüler kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya, harika doğası ve her türlü kar sporuna elverişli olması sebebi ile her yıl binlerce misafir ağırlamaktadır.

Kartalkaya Ne Zaman Gidilmeli?

Sezon Aralık ayında başlar ve mart ayına kadar devam etmektedir. Dört ay boyunca her türlü kar sporuna elverişlidir. Şubat aylarında kar kalınlığı 2 metreyi bulmaktadır. Yılın ortalama 135 günü karlı geçmektedir.

Kartalkaya 2

Kartalkaya Nerededir? Nasıl Gidilir?

Bolu şehir merkezine 38 kilometre mesafede ve şehrin güneydoğusunda bulunmaktadır. Batı Karadeniz Bölgesin’deki en yüksek dağlar olan Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer almaktadır. İstanbul’a 295 kilometre, Ankara’ya 190 kilometre mesafededir. Karayolunu kullanacaksanız otobüs ya da özel araç ile ulaşım sağlayabilmektesiniz. Özel aracınızla İstanbul’dan ortalama 3,5 saatte kayak merkezine varabilirsiniz.

TEM otoyolunu kullanarak Bolu gişelerini geçmeli, daha sonra da D-100 kara yolunu takip ederek 12 kilometre kadar sonra Kartalkaya tabelasına ulaşabilirsiniz. Ankara’dan ise yaklaşık 2,5 saatte kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Ankara’dan gelecekler TEM otoyolu üzerinden Bolu gişelerine varıp daha sonra D-100 karayolunu kullanarak Kartalkaya tabelasından dönmeleri gerekmektedir. Kayak merkezine ulaşmanın diğer alternatif yollarından birisi de tur şirketleri aracılığı ile olabilmektedir. Hem oteller hem de tur şirketleri gezi paketine ulaşımı da dahil edebilmektedir.

Bulunduğunuz yerden kartalkaya ya gidebilmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

KARTALKAYAYA GİT

Kartalkaya Gezilecek Yerler

Kartalkaya keyifli bir kayak tatili için ideal yerlerden biridir. Bunun haricinde, vaktiniz de varsa Kartalkaya çevresinde görebileceğiniz harika doğal güzellikler bulunmaktadır.

• Sarıalan Yaylası: Kayak merkezine oldukça yakın konumda bulunmaktadır. Konaklama alternatiflerinin içerisinde bile yer alabilmektedir. Sarıalan’da alabalık, köy tereyağı ve köy peyniri gibi lezzetleri de tadabilirsiniz. Yazın çiçekleri, kışın bembeyaz görüntüsüyle her mevsim görülmeye değer bir yayladır. Bungalov evlerde konaklayarak da farklı bir tatil deneyimi yasabilirsiniz.

• Seben Gölü: Batı Karadeniz’in en büyük göllerinden biridir. Kartalkaya’nın 10 kilometrelik çevresinde bulunmaktadır.

Seben Gölü

• Saraycık Gölü: Etrafı dağlarla çevrilidir. Göl çevresinde kamp yapılabilmektedir.

Saraycık gölü

• Yedigöller Milli Parkı: Araçsız, kişi başı 4 TL ya da otomobil ile 12 TL ücret karşılığında giriş yapabilirsiniz. 25 TL ücret karşılığında çadırlı kamp bölümünde de kalabilirsiniz. Yedigöller’de görülmeye değer 7 tane göl, 240 çeşidin üzerinde bitki, geyik ve ceylanlardan oluşan pek çok hayvan topluluğu bulunmaktadır.

Gitmişken Abant Gölü de görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır. Ayrıca buralarda ahşap evlerle de konaklama imkanı bulunmaktadır.

Kartalkaya’da Ne Yenir?

Kartalkaya’da bütün gün kayak yaptıktan sonra karnınızı doyurmak için ilk seçenek sucuk ekmektir. Otellerde hem öğlen hem de akşamları sucuk ekmek partisi verilmektedir. Sıcak şarap da sucuk ekmeğin yanında isteyenlere servis edilmektedir.

Kartalkayada sıcak şarap

Bunların yanı sıra elbette Bolu ve Kartalkaya bölgesine özel yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz. Bolu köftesi, mengen pilavı, orman kebabı, paşa pilavı, kabaklı gözleme, yayla çorbası ve patates çorbası bölgenin önde gelen lezzetlerinden bazılarıdır. Bolu beyi tatlısı, saray helvası, uğut tatlısı ve kızılcık şurubu da denenecek lezzetler arasında bulunmaktadır.

Kartalkaya Nerede Kalınır?

Kartalkaya’da birbirinden lüks ve konforlu pek çok konaklama tesisi bulunmaktadır. Otellerin sayısı Uludağ’a göre daha az olduğundan rezervasyon konusunda dikkatli olmalısınız. Otellerde kayak ekipmanı ve kayak dersi alabileceğiniz pek çok imkan da bulunmaktadır. Oteller arasında Grand Kartal Otel, Dorukkaya Otel ve Kaya Palazzo Otel sundukları pist imkanları ile öne çıkmaktadırlar.

Kartalkaya otelleri

Kartalkaya Gece Hayatı

Kartalkaya’da gündüz olduğu kadar geceler de hareketli geçmektedir. Gece hayatı otellerde geçmektedir. DJ performansları, özel partiler ve şovlar beklentileri fazlasıyla karşılamaktadır. Ayrıca pek çok ünlü sanatçı da buralarda sahne almaktadır. Ayrıca her yıl Ocak-Şubat aylarında Snowfest ve Icesfest düzenlemektedir. 4 gün boyunca sınırsız eğlence ile kayak tutkunları bir araya gelmektedir.

Kartalkayada gece hayatı

Ayrıca Kontrol Et

Çanakkale küçükkuyu gezi rehberi

Çanakkale küçükkuyu gezi rehberi

Küçükkuyu Gezi Rehberi Küçükkuyu Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı şirin küçük bir kasabadır. Ege deniziyle bütünleşen tarihi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir