Kaçkar yaylası
Kaçkar yaylasında 1 gün

Kaçkar yaylaları gezi rehberi

Kaçkar Yaylaları Gezi Rehberi

Yayla kültürünü sevenler için Kaçkar Yaylaları gerçekten görülmeye değer bir yerdir.

Nerede?

Kaçkar Yaylaları Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı yaklaşık 2400 metre yüksekliğe sahip Karadeniz yaylalarından birisidir.

Dağın eteğinde kurulmuştur. Bu yaylaların hepsi birbirinde güzel manzaralara ve eşsiz temiz bir havaya sahipliği yapar. İnsanın hangisini tercih ederse etsin pişman olmayacağı bir yerdir.

Yaylalara ulaşmak işin Rize-Artvin yolundan geçerken Ardeşen ilçesinden kolaylıkla Çamlıhemşin’e geçiş yapabilirsiniz.

Yol burada ikiye ayrılmaktadır. Sağ taraf; Gito, Zilkale, Elevit, Pokut, Çat, Sal, Hamkalit, Palovit, Hazindağ yaylalarına giderken sol taraftan ise; Samistal, Dobe, Ayder, Kavrun yaylasını bulursunuz. Bu yayların hangisine giderseniz gidin asla pişman olmazsınız.

Kaçkar Yaylaları gezi yerleri

Birbirinden eşsiz güzelliğe sahip olan bu Karadeniz yaylalarında mutlaka görmeniz gereken belli başlı yerler vardır.

Şehir hayatının stresinden gürültüsünden ve yorgunluğundan uzak olan bu yaylalar doğa harikası manzaraları ile sizi alıp farklı diyarlara götürecek.

  • Pokut Yaylası

Bu yayla Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alır. Yüksekliği 1800 metre olan Pokut’dadoğayı izlerken adeta bulutların üzerindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

  • Tatos Gölleri

Bu göl Çamlıhemşin’in Verçenik Yaylası içindedir. Tatos Dağlarının eteklerindeki buzulların erimesi ile oluşan bu gölün görünümü sizi etkisi altına alır. Özellikle yaz aylarında etrafında açan çiçeklerde ayrı bir doğa harikasıdır.

  • Yukarı Kavrun Yaylası

Aşağı ve Yukarı olarak ikiye ayrılan Kavrun Yaylası Kavrun Dağına tırmanacak olan dağcılar tarafından kamp kurmak amacıyla sıkça tercih edilir.

  • Dilberdüzü

2900 metre yükseklikte bir düzlük olan Dilberdüzü de bir kamp alanı olarak kullanılır. Düzlüğün ortasında bir dere akmaktadır.

  • Gito Yaylaları

2400 metre yüksekliği olan Gito Yaylası Rize’nin Hemşin ilçesine bağlıdır. Kaçkar Yaylaları içinde en güzeli diyebiliriz. Eşsiz manzarasıyla giden herkesi kendine hayran bırakıyor.

  • Şen Yuva Köyü

Halk arasında bilinen adıyla Çinçiva köyünde kesinlikle bir mıhlama yemelisiniz. Yemyeşil etrafıyla ve sıcak insanıyla size huzur veren asla yabancılık çekmeyeceğiniz bir yerdir.

  • Zilkale

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi içerisinde yer alan Zilkale Fırtına Tepesi Vadisi üzerinde yer alır.

Kaçkar Yaylaları Ne Zaman Gidilmeli?

Yaylalar özellikle Haziran-Eylül tarihleri arasında turist çekmektedir. Kendinize güzel bir yaz tatili yapmak istiyorsanız bu yaylalar kaçırılmaz bir fırsattır.

Kaçkar Yaylaları Nerede Kalınır?

Kaçkar Yaylalarının her birinde birbirinden güzel pansiyonlar bulunmaktadır ve fiyatları gayet uygundur. Hangi yaylayı tercih ederseniz edin hiçbirinde ortada kalmazsınız ve yerleştiğiniz pansiyonda çok eğlenirsiniz.

Özellikle pansiyon sahiplerinin sizi sıcak karşılaması ve ne kadar kalabalık olursa olsun size ilgisi sizi bir kez daha Karadeniz insanına hayran bırakır. Ören yazımızı da mutlaka okumalısınız

Kaçkar Yaylaları Gece Hayatı

Yaylalar genellikle aile ortamı olduğu için gece hayatı da ona göre şekillenir. Çoğu pansiyonda aileler rahatsız olmasın diye içki kesinlikle yasaktır.

Aileniz ile güvenle tercih edebilirsiniz akşamları tulum eşliğinde halaylar çekilir ve yörenin insanı sizi de içlerine alarak tulum eşliğinde kendi yörelerine has şarkılar söyleyerek hem kendileri eğlenir hem de sizi eğlendirirler.

Ayrıca Kontrol Et

Çanakkale küçükkuyu gezi rehberi

Çanakkale küçükkuyu gezi rehberi

Küçükkuyu Gezi Rehberi Küçükkuyu Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı şirin küçük bir kasabadır. Ege deniziyle bütünleşen tarihi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir