Unutkan mısınız? Belki de nasıl aklınızda tutacağınızı bilmiyorsunuz..

Bazen duyduğumuz bir koku bizi çocukluğumuzdan sokakta oynadığımız bir güne götürür, içimizi bir huzur kaplar. Ya da dinlediğimiz bir müzik bizi alır, deniz kenarında dalgaların sesini dinlediğimiz bir anda hissettirir. Sanki bu kokuyu, bu müziği daha önce de hissetmiştik sanarız. Aslında bu sırada beynimiz sadece bağlantıları kuruyordur.

Zihnimizin haritasını oluşturarak neyi neden hissettiğimizi daha iyi anlayabiliriz.

Mutluluk dediğimizde ilk aklımıza gelenler arasında aile olabilir ancak bunu devam ettirdiğimizde küçükken parkta yediğimiz bir dondurmaya kadar gidebiliriz. Ve ne zaman parkta dondurma yesek neden mutlu hissettiğimizi anlamlandırabiliriz.

Zihin haritası (Mind Map)

Bu çağrışımlardan yola çıkarak zihin haritamızı oluşturabilir ve bu haritayı hafızamızı güçlendirmek için kullanabiliriz.

Yeni şeyler öğrenirken, durmadan tekrar eder ve aklımızda tutmaya çalışırız. Zaman zaman bir gün önce ne yediğimizi bile hatırlayamıyorken, yeni şeyler öğrenmek hiç de kolay olmuyor. Bir gün önce yediğimiz yemeği hatırlamak için eve geldiğimiz andan itibaren her adımızı anımsamaya çalışarak sonuca ulaşırız bazen. Çünkü beynimiz çağrışımlar ile kaydeder. Bu nedenle özellikle yeni şeyler öğrenirken hafıza tekniklerini kullanmak veya zihin haritası oluşturmak bize yardımcı olacaktır.

Zihin Haritası Nasıl Oluşturulur? Aslında zihin haritası oluştururken ne yapıyoruz?

Öncelikle Aklınızda tutmak istediğiniz bilgiyi görselleştirin.  Hatırlamak istediğiniz bilgi ve görsel ile ilgili hayal kurabilir veya bir hikaye oluşturabilirsiniz. Böylece bu bilgiyi hatırlamanız daha kolay olacaktır.

Mesela kalabalık bir ortamdasınız, aynı anda bir sürü yeni kişiyle tanışıyorsunuz. Tanıştırıldınız ve konu konuyu açıyor, en hararetli yerinde konuya gireceksiniz hitap edeceğiniz kişi veya kişilerin ismi aklınızdan uçmuş gitmiş.

Tanışma aşamasında, öncelikle tabi ki iyi dinleyin ve bu anda kendi düşüncelerinizden uzaklaşın. Öğrendiğiniz yeni isimde, daha önceden tanıdığınız birileri  varsa, o kişinin yüzünü yeni tanıştığınız kişinin yüzü ile eşleştirebilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse; ismin size çağrıştırdığı bir görsel ile eşleştirip yeni tanıştığınız kişinin görüntüsü ile bu görseli de  ilişkilendirerek bir hayal kurabilirsiniz. Bu daha sonrasında ismi hatırlamanızda size kolaylık sağlayacaktır.

Bu gibi hafıza teknikleri ile matematik testi gibi sayısal konularda bile çağrışımlar oluşturarak beyninizi güçlendirebilirsiniz.  

Ayrıca Kontrol Et

yapay-zekanin-yapabildikleri

Yapay Zekanın Yapabildikleri: Günümüzün Teknoloji Harikası

Günümüzün hızla ilerleyen teknoloji dünyasında, yapay zeka (YZ) giderek daha fazla önem kazanıyor. Yapay zeka, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir