Gezilecek Yerler / Pelitköy – Burhaniye

Pelitköy Burhaniye’ye bağlı, Edremit körfezinde zeytin ağaçları arasında sevimli bir belde.

Meşhur Mavi Bayraklı Ören Plajından aşağıda, yaklaşık 5-10 km lik mesafede kalıyor. Gezilecek yerler arasına Pelitköy – Burhaniye’yi mutlaka ekleyin!

Aslında burada daha çok yazlıkçılar yaşıyor. Kışın, kimseyi bulamayacağınız, ıssız bir koya dönüşüyor. Çünkü yerleşimlerin tamamı yazlık siteleri. Sezon başlamadan Bağlarburnu koyuna uğradığımızda, sahilde uzamış çalılar, dalgaların getirdiği yosunlar ile karşılaşmıştık. Bence Pelitköy’ü güzel yapan doğal, el değmemiş haliyle de karşınıza çıkabilmesi.

Tiptonews Youtube kanalından paylaştığımız Pelitköy Burhaniye Sahilleri videomuzda da sizlere bu doğal halini yansıtmaya çalıştık.  Sezon olması nedeniyle, doğal olarak epey kalabalıklaşmış ve beach clublarla renklenmiş olarak Pelitköy’ü göreceksiniz.

Pelitköy için Bodrum’a, Çeşme’ye, Fethiye’ye benzemeyen, çok daha mütevazi bir sahil kasabası diyebiliriz. Buraya gelecekseniz, incecik kum, masmavi deniz beklemeyin. Denizi çok temiz ve berrak ancak kumsal; kum, çakıl ve toprak karışımı. Deniz, özellikle akıntı Akçay tarafından geldiği zamanlarda buz gibi soğuk ve yüzmek bir çok kişi için imkansız hale gelebiliyor.

Serinlemek için bir girip çıkabilirsiniz ama daha fazlası değil. Ancak bu yönde akıntı olmadığında, gerçekten hem serinleten hem de keyif veren  berrak bir su ile karşılaşacaksınız. Bir rivayete göre Kaz Dağlarından gelen kaynak suları denize karıştığı için akıntıyla bağlantılı olarak deniz zaman zaman çok soğuk oluyor.

Pelitköy’de hava genelde rüzgarlı. Özellikle gece dışarı çıkacaksanız hırkanızı yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Pelitköy plajları

Pelitköy’de denize girebileceğiniz birkaç sahil var. Bu plajlarda çektiğimiz görüntüleri yukarıda bahsettiğim Pelitköy Burhaniye Sahilleri videosunda bir araya getirdik. Detayları ise aşağıda sizlere aktarmaya çalışacağım.

Bağlarburnu diye de geçen, bizim de en çok tercih ettiğimiz ve en fazla alternatifin bulunduğu sahil Pelitköy Sahili.

Pelitköy sahilinde;

meşhur tatil beldeleri benzerinde birkaç tane beach club alternatifi bulunuyor. Aslında burası bir halk plajı. Dilerseniz bu beach clublardan şezlongunuzu kiralayabilirsiniz. Denizin tuzlu olması nedeniyle sahilde herkesin kullanımına açık duşlar bulunuyor.

Pelitköy sahilinde bulunan işletmelerden kısaca bahsedecek olursak; en eskisi veya ilki Otantik Beach Club. Otantik Beach Club da zamana ayar uydurarak yıllar içerisinde çokça değişime uğradı. Şimdilerde çimlerde veya kumda şezong kiralayabileceğiniz bir yer haline geldi.

Otantik beach telefon iletişim numarası 0532 576 54 68

Ayrıca

Okey, iskambil oynayabileceğiniz çay bahçesinin andıran bir bölümü de mevcut. Gündüz Otantik Beach Club’ta bira yudumlarken bir yandan da okeye dönen emeklileri görebilirsiniz. Geceleri ise genelde tercih edilmiyor.  Bu arada yanlış bir algı oluşturmaması için eklemek istiyorum.

Pelitköy sakinliği nedeniyle emekli veya aile yeri gibi görünse de, genç yazlıkçıların sayısı da az değil. Bağlarburnunda geçirilecek bir gecede yapılacak en güzel aktivite, kendi sandalyeni alıp, sahilde az rüzgar alan bir köşe seçip, bir zeytin ağacının altı olabilir, yıldızları izlemek bence.

Pelitköy’ün  başka bir güzel yanı, Çeşme’deki gibi koylarda tek alternatifin Beach clublar olmaması. Kendi hasırınızı alıp, herhangi bir beach clubın yanına ilişip hem müzikten faydalanıp hem de ödeme yapmadan sahilin tadını çıkarabilirsiniz.

Bağlarburnu sahilinde deniz bisikleti, kano kiralayabileceğiniz bir çadır da bulunuyor.

Pelitköy/Bağlarburnu sahilinde başka bir Beach Club alternatifi ise Taraça. Taraça’da akşamları canlı müzik oluyor. Genelde çok kalabalık değil, keyifli bir mekan. Taraça’da da Otantik Beach Club’taki gibi gündüz çim veya kumda şezlong, hamak, puf kiralama seçenekleri bulunuyor.

Unutmadan her iki işletmede de Voleybol filesi var ancak voleybol oynamak istiyorsanız, ayakkabınızı yanınızda getirmenizi öneririz. Zemin toprak olduğu için terlik veya yalın ayak ile rahat edemeyebilirsiniz. Taraça’nın ayrıca bir iskelesi de 2018 yazı itibariyle işletmeye açılmış.

Pelitköy’de sahile gitmek için, sahil sitelerinin denize uzaklığı ve yolların engebeli olması nedeniyle genelde arabalar kullanıyor. Bu nedenle özellikle Bayram tatillerinde veya Pazar günleri arabanızı park etmek  konusunda  zorlanabilirsiniz. Ancak biraz uzağa park edip yürümeyi tercih edebilirsiniz. Özelikle haftasonları günübirlik tercih edilmesi nedeniyle çok fazla araba oluyor.

Pelitköy plajında daha sade, beklentiniz sadece bir şezlong ise tercih edebileceğiniz birkaç işletme daha bulabilirsiniz.

Peliyköt Plajı sonunda Çarşamba günleri sebze, meyve ve kıyafetlerin sergilendiği tezgahlar kuruluyor.

Pazartesi günleri ise Burhaniye merkezde pazar kurulur. Pelitköy’deki Pazar Burhaniye pazarının küçüğüdür. Ege köylerinden gelen taze sebzelerin,meyvelerin, otların kokusunu almadan Pelitköy’den ayrılmamanızı tavsiye ederim.

İçmeler Plajı

Pelitköy’de Pelitköy plajının dışında tercih edebileceğiniz farklı plajlar da bulunuyor. Bunlardan biri İçmeler Plajı. İsmini buradaki bir siteden alıyor. Pelitköy plajı kadar büyük değil ancak içmeler plajı daha içeride kaldığı için rüzgardan ve akıntıdan biraz daha korunmuş ve bu nedenle su daha sakin ve daha ılık.

İçmeler Plajında bir beach club bulunuyor. Bu beach club ın iskelesinin kullanarak yüzebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz küçük bir halk plajı da var. Küçük derken 2 ailenin arka arkaya oturabileceği bir alan kadar mesafeden bahsediyorum.

Akşamları İçmeler plajında bulunan işletmede okey oynayan bir kaç masa emekli görebilirsiniz. Bayram gibi yoğun tatil yapılan dönemler de yine buradaki işletme gençler tarafından da tercih ediliyor.

İçmeler Plajına 6 km mesafede yer alan Mirza Pasha Beach denilen yerde ise yine çim alan sağlayan bir işletme ve şezlonglar bulunuyor. Buranın ilerisinde toprak alanda oturabilir ve buradan da denize girebilirsiniz. Ancak bakımlı bir sahilde oturmak istiyorsanız bu toprak alan sizin için keyif verici olmayacaktır.

Yalı Plajı

Yalı Plajında bir kafe-büfe bulunuyor. Bunun dışında taşlık, yosunlu ve genelde dalgalı bir denizle karşılaşacaksınız.

Pek tercih edilen bir yer değil ancak sakin olsun diyorsanız burası size göre olabilir. Yalı plajı, içmeler ve bağlarburnuna göre daha rüzgarlı.

Adyar Plajı

Adyar plajı da adını buradaki siteden alıyor. Bizim daha çok gece tercih ettiğimiz bir plaj. Kumda masaları bulunan sevimli kafe veya barda oturabilirsiniz. Çok rüzgar alması nedeniyle özellikle gece Adyar plajına doğru gidecekseniz hırkanızı yanınıza almayı unutmayın.

Adyar Plajında ayrıca bir balık restorantı bulunuyor. Genelde nostaljik müzik  eşliğinde rakı sofraları kuruluyor. Ve yine bence en güzel yanı hınca hınç dolu olmaması.

Geceleri hareketlilik istiyorsanız Pelitköy sizi tatmin etmeyecektir. İskele Mahallesini veya Ören Mahallesini deneyebilirsiniz.

Gecenizi zeytin ağaçları arasında yıldızları izleyerek sakin kumsalda geçirmek isterseniz Pelitköy sizin için ideal yer.

Son Pelitköy tatilimizde konaklamak için bir çok işletme açılmış olduğunu da gördük. Buralarda konaklarsanız sahiller arası mesafelerin uzun olması nedeniyle mutlaka bir arabaya ihtiyaç duyacaksınız. Burhaniye’den Pelitköy’e doğru kalkan otobüsler var ancak saatleri oldukça kısıtlayıcı.

Tatilinizi araca ihtiyaç duymayacağınız bir şekilde planlamak isterseniz, Pelitöy sahili yakınlarında ev kiralayabilirsiniz. Bu yakınlarda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz Şok, Migros gibi marketler de bulunuyor.

Pelitköy’e ulaşmak için Burhaniye Otogar’dan kalkan Pelitköy Sahil otobüslerini kullanabilirsiniz.

Pelitköy Plajlarını paylaştığımız Pelitköy Burhaniye Sahilleri videosunu izleyerek plajlar ve Pelitköy hakkında daha fazla fikir edenebilirsiniz.

Otel rezervasyonu yapmadan önce mutlaka okumanız gereken bir yazımız var.

Ayrıca Çeşme Gezilecek Yerler Oteller Pansiyonlar ve Yakın Plajlar için web sitemizdeki yazımızı okuyabilirsiniz. Tıklayınız

Pelitköy’de Satılık daire yazlık fiyatlarındaki değişimler

Pelitköy mahallesinde satılık villa ve yazlık daire yada site içerisinde bir yazlık almayı yada yatırım yapmayı düşünüyorsanız, fiyatları sizin için derledik.

Tam anlamı ile konum önemli bir nokta olsa da burada denize yakınlık çok önemli bir kriter ayrıca site içerisinde olması ve peysaj çalışmalarının da düzgün bir şekilde yapılıyor olması Pelitköy’de satın alacağınız bir gayrimenkul’ün tadından yenmez diyebiliriz.

Orta doğu teknik üniversitesinin hazırladığı ve sahibinden.com sitesinin emlak verilerine göre Temmuz 2016 yılından itibaren Ağustos 2020 yılına kadar ki emlak m2 fiyatlarını örnek olması için sizin için düzenledik ve bu değerlendirmeleri sizlere 4’er aylık olarak sunmak istiyoruz. Böylelikle Temmuz 2016 ile Ağustos 2020 tarihleri arasındaki emlak endeksini rahatlıkla görebileceğiz.

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Temmuz 2016 – 1800 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Kasım 2016 – 2000 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Mart 2017 – 2150 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Temmuz 2017 – 2277 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Kasım 2017 – 2599 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Mart 2018 – 2653 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Temmuz 2018 – 2812 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Kasım 2018 – 2918 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Mart 2019 – 3000 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Temmuz 2019 – 2884 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Kasım 2019 – 3076 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Mart 2020 – 3272 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Temmuz 2020 – 3929 TL

Pelitköy’de Emlak m2 Fiyatları Ağustos 2020 – 4010 TL

Güncelleme;

2023 Eylül ayında yapmış olduğumuz Pelitköy/Burhaniye ziyaretimizde bu sefer belediyenin gerçekten çalışıp Bağlarburnu sahil kısmından Adyar’a doğru yürüdüğünüzde sırası ile yeni birkaç cafe ve ilerisinde yeni restaurantlar açıldığını görebilirsiniz, Balkes’inde daha çok meyhane tarzı bir görünüme kavuşmasını bekliyorduk zaten, kışında faaliyette bu arada.

Aynı zamanda Pelitköy’e yapılan yeni evler ile popülasyon oldukça artmış ve zeytinlikler artık yerini ev veya siteler almış durumdalar. Büyük projelerde yavaş yavaş gelmeye başladı, bu sene çok doluydu artık marketlerdeki ürünler bile bayram nedeni ile raflarda boşluklar görebiliyorsunuz. Önümüzdeki sezon nasıl olacak sabırsızlıkla beklemekteyim.

Ayrıca Kontrol Et

Çanakkale küçükkuyu gezi rehberi

Çanakkale küçükkuyu gezi rehberi

Küçükkuyu Gezi Rehberi Küçükkuyu Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı şirin küçük bir kasabadır. Ege deniziyle bütünleşen tarihi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir