Dekoratif Halı modelleri
Dekoratif Halı modelleri

Dekoratif Halı Modelleri

Şüphesiz, bir evin olmazsa olmaz eşyalarından birisi de halıdır. Dekoratif olan halı modelleri Durum böyle olunca da, halının geniş bir alışveriş yelpazesi vardır. Halı seçme konusu, daha çok kadınlara yönelik bir iştir. Böylelikle çeşit çeşit halı modelleri de ortaya çıkıyor. Küçük, büyük, geometrik desenli, üç boyutlu, bunlardan bazılarıdır.

Bir de dekoratif adı altında bir halı çeşidi de vardır. Bu halının pazarı oldukça rağbet görüyor.

Bu halı çeşidi daha çok çeyiz alışverişi için tercih ediliyor. Veya yeni evlilik yapan gençler debu halıya rağbet ediyor.

Dekoratif halının, birçok çeşidi vardır. Ürün yelpazesi çok geniştir. Tabii ki her eşyada olduğu gibi, dekoratif halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Türkiye Halı üretimi ve modellemesi konusunda diğer ülkelere nazaran İran başta olmak üzere oldukça ileri bir konumdadır. İran’da üretilen halı modelleri el işçiliği olduğu için çok değerlidir. Türkiye de eskiden üretilen ve çok yaygın olan Hereke halıları. Artık yerini makine üretimi olarak yer almaktadır. Ekonomik durum bu halı üretimini çok etkilemiştir. Halihazırda hala hereke de el işçiliği ile halı üretimi devam etmektedir. Bu ürünlerin çoğunluğu ihracat yolu ile özellikle Amerika Birleşik Devletine daha sonra Avrupaya gönderilmektedir.

Avrupa da kullanılan halı modellerine baktığımızda. Kalın sık örgülü desenli modeller ön plana çıkmaktadır. Fiyatları oldukça pahalı olan bu modeller el üretimidir.

Son zamanlarda ihracat teşviklerinin de artması ile halı üretimi de oldukça artmış. İhracat hedeflerine ulaşma amacı ile de bol miktarda ve modelde üretim yapılmaya başlanmıştır.

Bu şekilde yapılan her yatırım farklı modelleri ve evlerimize yeni tasarımlar kazandırmaktadır. Farklı ülkelerin kültürleri için yapılan üretimler çok fazla modellemelere sebep olur. Stilistler ve tasarımcılar yeni modeller üzerinde farklı milletlerin yaşam tarzlarını incelemekte ve onlara uygun ürünler tasarlamaktadırlar.

Dekoratif Halı modelleri
Sade Halı Modelleri

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dekoratif halı seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Öncelikle nasıl bir tarz halıdan hoşlanıldığına karar verilir. Öyle ki her kişinin, kendine göre ayrı ayrı zevkleri vardır.

Halının, inceliği, kalınlığı, kolay temizlenebilir olması, değişebilir zevk meselelerindendir.

Ayrıca, eğer çocuklu bir aile söz konusuysa, halı seçiminde daha dikkatli olunması gerekir.

Dekoratif Halı modelleri
Dizayn delisi halılar

Şöyle ki, halının antibakteriyal bir ürün olması lazım. Ayrıca çok yünlü olmayıp, kolay temizlenebilir özellikte olması gerekir.

Piyasa da birçok dekoratif halı özelliği olan halılar mevcuttur. Günümüzde, internet mağazacılığı çok gelişti.

Seçenek olarak da daha çok seçenekolan bir mecradır. Halıyı çeşitli halı mağazalarından da satın alabilirsiniz.

Dekoratif Halı modelleri
Dekoratif çocuk halıları

Dekoratif özelliği olan Halının Özellikleri Nelerdir?

Bu tür halılarda daha çok ince yapılı halılar mevcuttur. Eski tip kalın halı çeşitlerinin yerini dekoratif, ince yapılı halılar almıştır.

Bu durumu etkileyen başlıca faktörlerden birisi de, ince yapılı halıların daha çabuk temizlenebilir olmasıdır.

Her halı çeşidinde olduğu gibi, bu halı modellerinde de birçok çeşit mevcuttur.

Dekoratif Halı modelleri
Modelli halılar

Dekoratif halıların bir diğer özelliği ise çoğunun antibakteriyal özelliğe sahip olmalarıdır.

Bu durum daha çok tercih edilmelerini sağlıyor. Dekoratif halılar da, geometrik şekiller, üç boyutlu olanlar ve çok renkli olanlar mevcuttur. Halının kullanışlı olması da lazımdır. Aksi takdirde hem parasal hem de zamansal kayba uğranılabiliyor.

Yer minderleri önerileri için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Tıklayınız.

Ayrıca Kontrol Et

Retro mobilya fiyatları

Retro mobilya takımı

Retro Mobilya Modelleri Retro mobilya için öncelikle retro kelimesinin ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekir. Sözlükte retro kelimesinin anlamı yakın zamanın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir