Çanakkale küçükkuyu gezi rehberi
Küçükkuyu da deniz

Çanakkale küçükkuyu gezi rehberi

Küçükkuyu Gezi Rehberi

Küçük kuyu Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı şirin küçük bir kasabadır. Ege deniziyle bütünleşen tarihi dokusu, doğal güzellikleriyle ünlü, havasında yosun kokusu olan muhteşem bir yerdir. Bu şirin ilçemizde halkın büyük kesimi zeytincilik ve balıkçılıkla geçimini sağlamaktadır. Halkı da bir hayli o kadar misafirperverdir.

Araştırmalara göre dünyanın en bol oksijenini bulunduran 2. yerdir. Özellikle solunum yolu hastalarına adeta tedavi niteliğinde bir yer olduğu için genellikle akut ya da üst solunum yolu rahatsızlığı olanlar buraya gelerek doğal yollardan tedavi olmuştur. Tabi en kaliteli zeytinyağları da burada meydana gelmektedir.

Muhteşem kıyıları, Kaz Dağları etkisiyle oluşmuş o eşsiz mağara, doğal güzellikleri ve kaplıcaları da mevcuttur. Havasıyla, doğasıyla, suyuyla, deniziyle, sanatıyla, geçmişiyle her şeyin başladığı kültürün, sanatın ve uygarlığın bulunduğu şirin bir kasabadır Küçük kuyu. Eşsiz doğal güzelliklerin olduğu manzara fotoğrafları çekebileceğiniz birçok yer de bulunmaktadır.

Küçükkuyu Nerede?

Turizm kasabası olan Küçük kuyu Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlıdır. Küçük kuyuÇanakkale merkeze 94 kilometre, Adatepe köyüne 3 kilometre ve Ayvacık ilçesine yaklaşık 25 kilometre uzaktadır. Ayrıca Küçük kuyu, Altınoluk’a 10 kilometre, Assos’a 20 kilometre uzakta kalıyor. Çanakkale’nin en güneyinde bulunmakta ve Ege Denizi’ne kıyısı da vardır.

Küçükkuyu Ne Zaman Gidilmeli?

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan bu kasaba ılıman bir iklim kuşağına sahiptir. Yazları sıcak ve nemli, kışları ise yaz mevsiminden daha çok yağış alan bölgedir. En fazla yağışı Mayıs ayında almaktadır. En yüksek sıcaklık ise Temmuz ayında hissediliyor fakat bu bölgenin deniz suyu hep soğuktur. Haliyle de turistik açıdan en fazla ziyareti de yaz aylarında almaktadır.

Küçük kuyu Gezilecek Yerler

• Behramkale-Assos

• Kazdağları

• Zeus Atları

• Kadırga Koyu

• Başdeğirmen

• Mıhlı şelalesi ve Afrodit kaplıcaları

• Şahindere Kanyonu

• Adatepe Zeytinyağı Müzesi

• Sarıkız Efsanesi

• Hasan Boğuldu Şelalesi

Küçükkuyu Nerede Kalınır?

Akçay ve Altınoluk’a göre daha az otel olmasına rağmen birkaç çeşit otel mevcuttur. Tercihinize göre küçük pansiyonlar ya da bungalov evlerinde kalabilirsiniz. Ama birçok kişinin tercihi hatta favorisi ise çadır kurmaktır.

Hem ekonomik açıdan düşük bütçeli tatil planı yaptıysanız hem de sahil kenarında güneşin doğuşunu izlemek gibi tutkusu olanlar bu şekilde konaklamayı da tercih ediyor. Diğer bir yandan sahilde yakılan ateş etrafında canlı müzik dinlemeyi sevenler ve mangal yakmak isteyenler için idealdir.

Küçükkuyu Gece Hayatı

Küçük kuyu genellikle ailelerin tercih ettiği tatil kesimi olduğu için gündüz çay bahçeleri, lokantalar gözde iken akşamları ise sahil kenarında canlı müzik yapanlara da rastlanmaktadır. Bar ve eğlence merkezleri de bulunmakta ama genel olarak kasaba halkı akşam yat turlarında yapılan eğlencelere de katılmaktadır. Sizlerde canlı müzik eşliğinde kısa kısa yarışmaların olduğu eğlencenin zirvesine ulaşılan yat turlarını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Et

Kabak Koyu Gezi Rehberi

Kabak Koyu Gezi Rehberi Kabak Koyu, Fethiye’ye gelen birçok yabancı ve yerli turistlerin oldukça dikkatini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.