Çanakkale küçükkuyu gezi rehberi
Küçükkuyu da deniz

Çanakkale küçükkuyu gezi rehberi

Küçükkuyu Gezi Rehberi

Küçükkuyu Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı şirin küçük bir kasabadır. Ege deniziyle bütünleşen tarihi dokusu, doğal güzellikleriyle ünlü, havasında yosun kokusu olan muhteşem bir yerdir. Bu şirin ilçemizde halkın büyük kesimi zeytincilik ve balıkçılıkla geçimini sağlamaktadır. Halkı da bir hayli o kadar misafirperverdir.

Araştırmalara göre dünyanın en bol oksijenini bulunduran 2. yerdir. Özellikle solunum yolu hastalarına adeta tedavi niteliğinde bir yer olduğu. Genellikle akut ya da üst solunum yolu rahatsızlığı olanlar buraya gelerek doğal yollardan tedavi olmuştur. Tabi en kaliteli zeytinyağları da burada meydana gelmektedir.

Küçükkuyu Çanakkale Muhteşem kıyıları, Kaz Dağları etkisiyle oluşmuş o eşsiz mağara, doğal güzellikleri ve kaplıcaları da mevcuttur. Havasıyla, doğasıyla, suyuyla, deniziyle, sanatıyla, geçmişiyle her şeyin başladığı kültürün, sanatın ve uygarlığın bulunduğu şirin bir kasabadır Küçük kuyu. Eşsiz doğal güzelliklerin olduğu manzara fotoğrafları çekebileceğiniz birçok yer de bulunmaktadır.

Küçükkuyu Nerede?

Turizm kasabası olan Küçük kuyu Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlıdır. Küçük kuyuÇanakkale merkeze 94 kilometre, Adatepe köyüne 3 kilometre ve Ayvacık ilçesine yaklaşık 25 kilometre uzaktadır. Ayrıca Küçük kuyu, Altınoluk’a 10 kilometre, Assos’a 20 kilometre uzakta kalıyor. Çanakkale’nin en güneyinde bulunmakta ve Ege Denizi’ne kıyısı da vardır.

Küçükkuyu Çanakkaleye Ne Zaman Gidilmeli?

Küçükkuyu Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan bu kasaba ılıman bir iklim kuşağına sahiptir. Yazları sıcak ve nemli, kışları ise yaz mevsiminden daha çok yağış alan bölgedir. En fazla yağışı Mayıs ayında almaktadır. En yüksek sıcaklık ise Temmuz ayında hissediliyor fakat bu bölgenin deniz suyu hep soğuktur. Haliyle de turistik açıdan en fazla ziyareti de yaz aylarında almaktadır. Pelitköy yazımızı da okuyun

Küçük kuyu Gezilecek Yerler

  • Behramkale Assos
  • Kazdağları
  • Zeus Atları
  • Kadırga Koyu
  • Başdeğirmen
  • Mıhlı şelalesi ve Afrodit kaplıcaları
  • Şahindere Kanyonu
  • Adatepe Zeytinyağı Müzesi
  • Sarıkız Efsanesi
  • Hasan Boğuldu Şelalesi

Küçükkuyu Nerede Kalınır?

Küçükkuyu Çanakkale Akçay ve Altınoluk’a göre daha az otel olmasına rağmen birkaç çeşit otel mevcuttur. Tercihinize göre küçük pansiyonlar ya da bungalov evlerinde kalabilirsiniz. Ama birçok kişinin tercihi hatta favorisi ise çadır kurmaktır.

Hem ekonomik açıdan düşük bütçeli tatil planı yaptıysanız hem de sahil kenarında güneşin doğuşunu izlemek gibi tutkusu olanlar bu şekilde konaklamayı da tercih ediyor. Diğer bir yandan sahilde yakılan ateş etrafında canlı müzik dinlemeyi sevenler ve mangal yakmak isteyenler için idealdir.

Küçükkuyu Gece Hayatı

Küçükkuyu genellikle, ailelerin tercih ettiği tatil kesimi olduğu için gündüz çay bahçeleri. Lokantalar gözde iken akşamları ise sahil kenarında canlı müzik yapanlara da rastlanmaktadır. Bar ve eğlence merkezleri de bulunmakta. Ama genel olarak kasaba halkı akşam yat turlarında. Yapılan eğlencelere de katılmaktadır. Sizlerde canlı müzik eşliğinde kısa kısa yarışmaların olduğu eğlencenin zirvesine ulaşılan yat turlarını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Et

Bursa Gölyazı

Bursa Gölyazı gezi rehberi

Gölyazı Gezi Rehberi Bursa Gölyazı Bir ada köyü olan Gölyazı’nın tarihi milattan önce 6ıncı Yüzyıla kadar dayanır. Yazılı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir