Bursa Gölyazı
Gölyazı da konaklama

Bursa Gölyazı gezi rehberi

Gölyazı Gezi Rehberi

Bir ada köyü olan Gölyazı’nın tarihi milattan önce 6. Yüzyıla kadar dayanır. Yazılı kaynaklara göre buranın antik adı da Apollonia ad Rhyndacum’dur. Apollonia Antik Çağlarda ışık tanrısı olarak biliniyordu.

O zamanlar Anadolu’da Apollonia adında dokuz şehir olduğu ve bu bölgeyi diğerlerinden ayırmak içinde şehri Apollonia ad Rhyndacum olarak isimlendirmişlerdir.

Roma döneminde gelişen Gölyazı Bizans döneminde de dini açıdan gelişme göstermiştir. Bölgede yapılan kazılar sonucu Bizans dönemine ait bol sikkeler de bulunmuştur.

1303 tarihinde Gölyazı Osman Gazi tarafından Türk topraklarına dahil edilmiş ve bu tarihten sonra Türkler ile Rumlar burada birlik içinde yaşamışlardır.

Türkler ile Rumların tarihi açısından büyük öneme sahip olan Gölyazı bugün daha Selanik göçmenlerinin yaşadığı bir yerdir. Bu göçmenler 1924 yılında mübadele ile ülkemize gelen Türklerdir.

Gölyazı Nerede?

Gölyazı Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı şirin bir köyümüzdür. Gölyazı eskiden balıkçı köyü olarak da bilinirdi. Ulubat Gölü çevresinde olan bu köy mükemmel gün batımı ve eşsiz doğasıyla sizi kendisine hayran bırakacak.

Gölyazı Nasıl Gidilir?

Gölyazı Bursa-İzmir Karayolu üzerinde bulunur. Kendi aracınızla buraya kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda Nilüfer ilçesinden hareket eden otobüslerle de yaklaşık bir saat süren bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. 

Gölyazı Köyü Bandırma’ya tarafından 40 km ileride kalır. İstanbul tarafından 200 km İzmir tarafından da 300 km ileridedir. İzmir tarafından gideceklerin Karabey tarafından hareket etmeleri gerekir.

Gölyazı Gezilecek Yerler

Muhteşem manzarasıyla kendine hayran bırakan Gölyazı köyünde etrafı keşfetmeye çıkmadan önce kahvesinde oturup insanları ile hoş vakit geçirmeniz bile size keyif verecektir.

Ağlayan Çınar

Ağlayan Çınar adeta köyün simgesidir ve köye yetişinde gözünüze çarpacak ilk şey bu ağaç olacaktır. Ağaç zamanla yan yatmış ve gövdesinin belirli bir bölümünden doğal kaynak suyu akmaya başlamıştır ve ağaç etrafında birde havuz oluşmuştur. Bundan dolayı halk arasında ismi ağlayan çınar olarak kalmıştır.

Apollon Tapınağı

Gölyazı’nı çevresinde belirli küçük adalar vardır. Bunlardan biri de Kız Adası’dır ve bu adada bir tapınak bulunmaktadır. Bu adaya gidip hem adayı gezmek hem de tapınağı germek isterseniz sadece tekmelerden faydalanabilirsiniz.

Büyük Roma İmparatoru Caracallazamanında bastırılan para üzerinde bulunan tapınak resmi de Apollon’a aittir.

Zambak Tepe

Mübadeleden önce burada yaşayan Rumlar mezarların başlarına zambak dikerlermiş ve bu onların bir geleneğiymiş bu yüzden bölgenin ismi Zambak Tepe olarak kalmıştır. Eskiden bu tepe bir Rum Mezarlığı olduğu için insanların ilgisini de ayrı çekiyor.

Antik çağda ise bura bir tiyatro alanı olarak kullanılmıştır ve kalıntılarını günümüzde hala görmek mümkündür. Tepeden güneşin batışını izlemek sizin için harika bir deneyim olacaktır.

Gölyazı Ne Zaman Gidilmeli?

Buranın keyfini yazın gezerek çıkarabilirsiniz. Bahar aylarında ve yazın Gölyazı gerçekten görülmeye değer bir yer olarak karşımıza çıkar.

Gölyazı Nerede Kalınır?

Gölyazı gidenlerin buradan tekrar ayrılmak istemediği bir yerdir. Günü birlik plan yapanlar bile burada kalmak için kendilerine bahane arıyorlar. Gölyazı da çok fazla otel bulunmuyor ama buradan 15 km ileride kahvaltı dahil kalabilecek güzel yerler bulabilirsiniz.

Gölyazı Gece Hayatı

Gölyazı eğlence hayatı sakindir. Dinlenmek ve huzurlu sakin bir zaman geçirmek için tercih edilebilecek en güzel yerlerdendir.

Ayrıca Kontrol Et

Kabak Koyu Gezi Rehberi

Kabak Koyu Gezi Rehberi Kabak Koyu, Fethiye’ye gelen birçok yabancı ve yerli turistlerin oldukça dikkatini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.