Burhaniye Ören Plajı
Burhaniye Ören Plajı

Ören de ne yapılır? Burhaniye

Ören Balıkesir’in en şık, denizi en temiz, plajı en büyük, havası en temiz kasabasıdır diyebiliriz. Şehrin girişinden itibaren çam ağaçlarının ve meşe ağaçlarının kokusunun deniz ile buluştuğu bir şehir Ören.

Ören yıllardır ailecek bize çok sempatik geliyor. 2020 öncesinde çoğu emekli insanlar tarafından bu beldeyi doldurmaktaydı. 2020 sonrası soğuk denizi ve plajın kulübe dönüşmesi ile çok fazla turist çekmeye başladı.

Ören plajı bölgenin sarımsaklı plajından sonra en geniş ve uzun plajına sahiptir.

Size bir günü kısaca anlatmamız gerekir ise;

Ören’de sabah hava çok soğuk olabiliyor. Yaz günü üzerinizde hırka ile gezmeniz muhtemeldir. O serin havada mükemmel bir kahvaltı yapmalısınız. Merkez’de kahvaltı veren butik oteller mevcut fakat sabah yenilen Ayvalık tostunun tadı da vazgeçilemez. Özellikle meydan’da yer alan Deniz Büfe işini güzel yapmakta.

Kahvaltı sonrası, biraz yürüyüş ve hafif ısınan havayı hissedince. Plaja inip suya girmeden önce ayaklarınızı denize değdirmelisiniz. Sonrası pişmanlık olabiliyor. Sürekli esen bir rüzgar ıslandıktan sonra dudaklarınızı morartana kadar üşütür.

Ören Denizi

Kaz dağlarının kaynaklarından Edremit açıklarına inen kaynak suları, akıntının da etkisi ile Ören ve Pelitköy kıyılarına kadar gelmekte ve Ağustos ayında dahi su sıcaklığı 23 dereceyi geçmemektedir.

Eğer soğuk suyu sevmiyorsanız bu tamamen size göre değil diyebilirim. Eğer şanslıysanız belirli saatlerde akıntının yönü değiştiği için su sıcaklığı kısa süreli de olsa artabiliyor. Rüzgar kesiliyor ve denizin tadını rahatlıkla çıkarabiliyorsunuz.

  • Bu arada unutmadan söyleyelim, Ören Plajı Türkiye’de mavi bayraklı ilk plajlardan birisidir.

Tüm gününüzü plajda geçirebilirsiniz. Fakat akşam olunca Ören’den Pelitköy yönüne doğru sahil şeridini takip etmenizi öneririm. Yeni açılan mekanlar oldukça çok ve hemen hemen hepsi de işinin ehli.

Ören merkezinde de oturup dinlenebileceğiniz çok fazla mekan var. Dondurma yiyebilir, arkadaşlarınızla okey oynayabilir, yürüyüş yapabilir, barlarda eğlenebilirsiniz.

Bunların dışında organizasyon şirketleri ve Burhaniye Belediyesi hemen hemen her yaz Konser etkinlikleri düzenlemekte. Tatiliniz eğer bu konserlere denk gelirse Ören plajında kumlara uzanarak dinleyebilirsiniz.

Sizlerde Ören’i ziyaret ettiyseniz, tecrübelerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazmanızı rica ederiz..

Sağlıkla kalın

Yorumlar

0

User Rating: 5 ( 1 votes)

Ayrıca Kontrol Et

Bursa Gölyazı

Bursa Gölyazı gezi rehberi

Gölyazı Gezi Rehberi Bursa Gölyazı Bir ada köyü olan Gölyazı’nın tarihi milattan önce 6ıncı Yüzyıla kadar dayanır. Yazılı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir