Balkonda kullanılan mobilyalar
Balkon mobilyası seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Bahçe ve Balkon Mobilyaları

Bahçe veya Balkon Mobilyası alınırken nelere dikkat edilmelidir.

Balkon mobilyası alınırken dikkat edilecek unsurlar.

Kullanım alanı (m2)

Balkon mobilyası alırken dikkat etmeniz gereken önemli özelliklerden birisi kullanım alanıdır. Metraj olarak düzgün bir şekilde ölçü alınarak masa ve sandalye seçimi yapmalısınız. Bu ölçüleri en iyi veren bir web sitesi mevcut. Balkon masa takımları arasında güzel bir tecrübeye sahip dmonties.com adresine bir göz atmanızı öneririm, hem kaliteli güzel ürünler ayrıca işçilikleri de çok iyi

Bu ölçü aşağıda size ilettiğimiz şekilde alınır ise mobilyanızın balkonunuza uymaması için hiç bir sebep olmaz hareket alanınız da daralmamış olur.

Öncelikle balkon ölçüleri en ve boy olarak temiz bir kağıda çizilmelidir. daha sonra satın almayı düşündüğünüz balkon mobilyasının sandalye ölçüleri kapladığı alan olarak not alınmalıdır. Örneğin 65cm derinlik 55cm genişlikte bir sandalye ise balkononuzun tasarımını yaparken bu sandalye genişliği ve derinliğini masa ile birleştirmeli aynı zamanda da oturma mesafesi bırakmalısınız.

Kısaca bir hesap yaparsak,

Sandalye 65Cm Derinlik 55cm Genişlik, Masa 80cmX80cm şeklinde olsun.

Masanın dört tarafına da sandalye koyduğumuzu varsayarsak

65+80+65 Tek taraf = 210cm – 65+80+65 Diğer taraf = 210cm kapladığı alan olacaktır. Metrekare olarak hesaplarsak 4,41m2 bir alana ihtiyacınız olacaktır. Fakat bu ölçü yetersizdir. Sandalyeler kullanılmadığında masanın altına itilebilir yada kullanım sırasında sandalye 15cm’şer oturma mesafesi oluşturulabilir. Bunları da hesaplamanız gerekmektedir.

Bizim yazmış olduğumuz örnekteki sandalyeler biraz büyük olabilir, piyasada bulunan sandalyelere göre kendi hesabınızı buna göre yapmalısınız.

Balkon mobilyaları türleri

Balkonlarınızda kullanabileceğiniz balkon mobilyaları son günlerde oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitleri sıralayacak olursak kullanılan malzeme tipine göre sıralamak doğru olacaktır.

Plastik rattan mobilyalar

Son yıllarda oldukça popüler olan Plastik rattan mobilyalar hem iç mekan hem de dış mekan olarak kullanılmaktadır. Çelik profil üzerine plastik şekilli sargıların el işçiliği yada makina basımı olarak yapılması ile masa ve sandalye oluşur.

El işçiliği ile yapılanlar tamamen sargı yapılarak oluşturulur. Makine üretimi ile yapılan masa sandalyelerde sadece rattan deseni verilmektedir. Uygun maliyetli ürünlerdir.

Orjinal rattan mobilyalar

Orjinal rattan bahçe ve balkon mobilyaları ülkemizde sınırlı olarak üretilmekte, ana vatanı endonezyadır. Bu ürünlerin ağaçları oldukça sağlam ve rutubetli nemli yerlerde kullanıma müsaittir. Tamamıyla el işçiliği ile üretildiği için yüksek maliyetlidir, ayrıca ülkemizdeki satışı ithal ürün olduğu için dolar bazlı yapılmaktadır. Mudo concept gibi mağazalarda yada özel tasarım mağazalarda bulabilirsiniz.

Aluminyum iskelet yapılı mobilyalar

İskelet yapısı tamamı ile aluminyumdan üretilmiş hafif ve genişlik bakımından daha dar mobilyalardır. Evlerde balkonlarda yada cafe gibi yerlerde sıklıkla karşınıza çıkmaktadır.

Aluminyum file destekli mobilyalar.

Aluminyum üzerine file gerilerek maliyeti düşürülen mobilyalardır. Kullanım ömürleri filenin eskimesine yada dağılmasına bağlı olarak belirlenebilir, yenilenerek tekrar kullanılmaktadır.

Bambu Mobilyalar

Bambu Masa Sandalye -

Bambu mobilyalar ülkemizde son yıllarda oldukça fazla rağbet görmektedir. Kullanım ömürleri 8-10-12-15 yıl kullanım alanına göre ve bakım durumuna göre artabilmektedir. ( Bakım: vernik eskidiğinde verniklenmelidir. Yağmurda 2-3-4 saat boyunca ıslanacak şekilde bekletilmemelidir.)

Tamamı el işçiliği ile üretilmekte emek yoğun bir üründür. İyi bir ustanın elinden çıkacak ürün hem görsel hemde rahatınıza zenginlik katacaktır. Bunlara bir kaç örnek verecek olursak gördüğümüz web sitelerinin içerisinde https://dmonties.com adresi oldukça profesyonel gözüküyor.

Dmonties Bambu Bahçe Balkon Mobilyaları Masa sandalye takımı

Türkiyede üretilen bambu mobilyaların bir kısmı tamamen bambu ağacından, bir kısmı ise kestane gürgen ve rattan’dan üretilmektedir. Bu da maliyet olarak oldukça düşük olmaktadır normal saf bambudan yapılan ürüne göre, Fiyat farkları yaklaşık 3,5 ile 4 katı arasındadır. kısacası 4000 TL’lik bir takım saf bambu olur ise 12000 TL ile 18000 TL arasında olmaktadır. Biz daha uygun olan takıma yönelir isek. Kesinlikle tavsiye edilecek bir üründür çünkü kullanılan ağaçlar ülkemizde üretildiği için ve kestane gürgen ağacı oldukça sağlam ağaçlardır. rahatlıkla kullanılabilir.

Geniş ve oturaklı ürünlerdir, kırılma yapmaz, çivi ve zımba ile tutturularak kalıplarda yapılan ürünlerdir. Geniş yer kaplar fakat uzun süreli oturma şansı yakalarsınız.

Gürgen Mobilyalar

Gürgen ağacından yapılan bahçe ve balkon mobilyaları genelde önümüze katlanır sandalye veya şezlong olarak çıkmaktadır. Bu ürünler kullanım ömürleri uzun dış mekanlarda yağmur altında kullanıldığında bakım gerektiren ürünlerdir. Balkon teras gibi üstü kapalı alanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Söğüt mobilyalar

Uzak durmanız gereken mobilya türüdür, söğüt ağacı mobilya yapımına (sağlam mobilya) çok uygun değildir, çabuk deforme olur, az lifli ağaçlardır.

Plastik mobilyalar.

Klasik plastik sandalye ve masalardır. En ekonomik çözümdür, doğada kolay kaybolmaz uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

Teak ağacından yapılan mobilyalar

Teak ağacı geniş gövdeli yaz kış tüm şartlara göre yaşayabilen bir ağaçtır. Bahçe mobilyalarında yada balkon mobilyalarında sıklıkla tercih edilir, Teak yağı ile her sene bakım yapıldığında uzun ömürlü olarak kullanabilirsiniz. Oldukça sağlam yapılıdır.

Bahçe ve balkon mobilyası alırken dikkat edeceğiniz hususlar yukarıdaki yazımızda belirtilmiştir. Kullanım ömrü ve alanınızı daraltmayacak şekilde yapacağınız bir çalışma hem görsel hemde rahatlığınızı sağlayacaktır.

Ayrıca Kontrol Et

Dekoratif Halı modelleri

Dekoratif Halı Modelleri

Şüphesiz, bir evin olmazsa olmaz eşyalarından birisi de halıdır. Dekoratif olan halı modelleri Durum böyle …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir